Projekt "Nadzieja na Moście do Nieba"
dofinansowano ze środków
Narodowego Centrum Kultury
w ramach programu "Kultura w sieci"
7 odkryć, które pomogły nam przetrwać samotność pandemii, 7 premierowych autorskich piosenek, 7 animowanych reportaży, a do tego ponad trzydziestu artystów, mocne wywiady i wzruszające zwierzenia - tak w skrócie wygląda "Nadzieja na Moście do Nieba", kolejny projekt Fundacji Aniołów Miłosierdzia, która wspiera jedyne hospicjum dla dzieci na Litwie. Sięgnij po 7 pereł Ducha Świętego. Są dla ciebie.
"Nadzieja na Moście do Nieba" to odpowiedź polskich artystów na trudy czasu pandemii, ale także zwykłej codzienności. Ten ogólnopolski projekt zakładał stworzenie 7 autorskich etiud muzycznych i filmowych, ukazujących piękno zwykłych chwil i gestów mimo ciężaru rzeczywistości. Inspiracją dla artystów stały się uniwersalne wartości chrześcijańskie, owoce Ducha św. oraz spuścizna Jana Pawła II. Projekt łączy pokolenia artystów - zarówno utalentowanych debiutantów, jak i tych z wieloletnim dorobkiem i laureatów Medalu Gloria Artis. 7 poetów (np. Jacek Cygan czy Ernest Bryll), 7 kompozytorów (Mirek Kowalik, czy Joachim Mencel), 9 piosenkarzy (np. Mietek Szcześniak, Antonina Krzysztoń czy Krzysztof Iwaneczko). Każdy artysta wniósł swoją wrażliwość i ulubiony gatunek muzyczny, dzięki czemu idiom muzyki źródeł spotkał się z muzyką elektroniczną, soulowy śpiew połączył się z klasycznym brzmieniem kwartetu smyczkowego, a kraina łagodności zaprzyjaźniła z popowo funkowym stylem muzycznym. Wszystko pod czujnym uchem wybitnego producenta muzycznego Marcina Pospieszalskiego. Za stronę wizualną odpowiadają mistrzowie gatunku: Arkadiusz Gola - wybitny fotoreporter, laureat prestiżowych nagród, m.in. Grand Press Photo i Michał Szalast fotograf i filmowiec dokumentalista, publicysta i pedagog, który "ożywił" fotografie tworząc zjawiskowe teledyski. W trakcie tworzenia poszczególnych utworów, podczas spotkań i rozmów powstały też niezwykłe wywiady z artystami, które stały się integralną częścią projektu. Każdy z nich zaskakuje nowym spojrzeniem na codzienność. Każdy zostawia dobre myśli i uśmiech serca.
Każdy artysta wniósł swoją wrażliwość i ulubiony gatunek muzyczny, dzięki czemu idiom muzyki źródeł spotkał się z muzyką elektroniczną, soulowy śpiew połączył się z klasycznym brzmieniem kwartetu smyczkowego, a kraina łagodności zaprzyjaźniła z popowo funkowym stylem muzycznym. Wszystko pod czujnym uchem wybitnego producenta muzycznego Marcina Pospieszalskiego.
Pierwsza perła: "Modlitwa o poranku" - Antonina Krzysztoń (słowa, muzyka, śpiew)
Więcej o piosence możesz przeczytać tutaj
Druga perła: Cichuteńko, cichutko - Agnieszka Musiał (słowa: Beata Mencel, muzyka: Joachim Mencel)
Więcej o piosence możesz przeczytać tutaj
Trzecia perła: Szara godzina - Krzysztof Iwaneczko (słowa: Ernest Bryll)
Więcej o piosence możesz przeczytać tutaj
Czwarta perła: W ciszy słów – Agnieszka Cudzich & Darek Mucha (Słowa i muzyka: Mirek Kowalik)
Więcej o piosence możesz przeczytać tutaj
Piąta perła - Miłość leczy - Mietek Szcześniak (słowa: Jacek Cygan)
Więcej o piosence możesz przeczytać tutaj
Szósta perła - STOpytajka - Dagadana (słowa: Grzegorz Żak)
Więcej o piosence możesz przeczytać tutaj
Siódma perła - I szuru-buru - Lidia Pospieszalska (słowa: o. Andrzej Bujnowski)
Więcej o piosence możesz przeczytać tutaj
(Odwieczne) źródła inspiracji
Głównym źródłem inspiracji artystów tworzących "Nadzieję na Moście do Nieba" było 12 owoców Ducha świętego, z których wybrali: miłość, radość, cierpliwość, cichość, skromność, pokój i nadzieję. Celem twórców było przedstawienie poszczególnych wartości nie tylko jako pięknych idei, ale przede wszystkim jako konkretnych postaw - tych codziennych, niedocenianych, wśród których wypadło nam żyć. Jest to szczególnie ważne w obliczu trudności, które dotknęły naszą Ojczyznę w związku z pandemią Covid-19, ale także w czasie naporu nowych ideologii, wprowadzających nowe wizje antropologii. W tym kontekście w sposób szczególny pragniemy nawiązać do słów Jana Pawła II, które wypowiedział do Polaków w czasie pielgrzymki do kraju w 1991 roku: „(...) Jeśli Bóg dał nam siły ducha potrzebne do „przejścia przez Morze Czerwone” – jeszcze raz odwołuję się do tego porównania księdza prymasa – to teraz, wędrując ku przyszłości, nie możemy zrażać się trudnościami. Te trudności są nieodzowne. Należą one poniekąd do samej istoty przemian, jakie muszą się dokonać. Przejście od społeczeństwa „zniewolonego” do społeczeństwa obywatelskiego, suwerennego, do Rzeczypospolitej, stawia przed każdym nowe zadania. Przeciw ich podjęciu działają dawne nawyki, a częściowo też dawne struktury, których nie sposób wymienić z dnia na dzień. „Ducha nie gaście” to znaczy też: nie pozwólcie się zniewolić różnym odmianom materializmu, który pomniejsza pole widzenia wartości – i człowieka samego też pomniejsza". Dlatego każdy utwór projektu ma za zadanie poszerzyć "pole widzenia wartości", abyśmy mogli wzrastać jako ludzie i jako społeczeństwo.
„Ducha nie gaście” to znaczy też: nie pozwólcie się zniewolić różnym odmianom materializmu, który pomniejsza pole widzenia wartości – i człowieka samego też pomniejsza". Dlatego każdy utwór projektu ma za zadanie poszerzyć "pole widzenia wartości", abyśmy mogli wzrastać jako ludzie i jako społeczeństwo.
Cykl "Nadzieja na Moście do Nieba" podejmuje wezwanie papieża także w obliczu śmierci doczesnej. Jest ono ściśle związane z prawdziwym "Mostem do nieba" - pierwszym hospicjum dla dorosłych i dzieci w Wilnie. Prowadzi je polska s. Michaela Rak, która stała się inspiracją dla wielu artystów, by budować Mosty do Nieba codzienności - łączyć a nie dzielić, doceniać proste gesty miłości i nigdy nie poddawać się zwątpieniu. "Nadzieja na Moście do Nieba" to także hołd dla ofiarności wszystkich lekarzy, pielęgniarek i wolontariuszy, którzy posługiwali w czasie pandemii i jeszcze na długo przed nią - dając nadzieję chorym i ich rodzinom.
S. Michaela Rak stała się inspiracją dla wielu artystów, by budować Mosty do Nieba codzienności - łączyć a nie dzielić, doceniać proste gesty miłości i nigdy nie poddawać się zwątpieniu.
Lista utworów, które stanowią główny trzon projektu:
Modlitwa o poranku - słowa, muzyka, śpiew: Antonina Krzysztoń
Cichuteńko, cichutko - tekst: Beata Mencel, muzyka: Joachim Mencel, wykonanie: Agnieszka Musiał
Szara godzina - słowa: Ernest Bryll, muzyka i śpiew: Krzysztof Iwaneczko
W ciszy słów - tekst i muzyka: Mirek Kowalik, śpiew: Agnieszka Cudzich i Darek Mucha
Miłość leczy - słowa: Jacek Cygan, muzyka i śpiew: Mieczysław Szcześniak
Stopytajka - słowa: Grzegorz Żak, muzyka: Dagmara Gregorowicz, śpiew: Dagadana
I szuru-buru - tekst: o. Andrzej Bujnowski OP, muzyka i śpiew: Lidia Pospieszalska
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci"