Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla s. Michaeli Rak

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. Wśród nagrodzonych znalazła się także siostra Michaela Rak – twórczyni pierwszego hospicjum na Litwie.

Prezydent wspomniał, że Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości został ustanowiony z jego inicjatywy i nawiązuje do II Rzeczypospolitej oraz wręczanego w 1928 roku Medalu 10-lecia odzyskanej niepodległości.

Zaznaczył, że te odznaczenia są w domach ludzi zasłużonych dla tamtych lat, dla odbudowy niepodległego, suwerennego polskiego państwa, dla walki o to państwo, ale też dla jego tworzenia. W dalszej części przemówienia (którego całość publikujemy poniżej), Prezydent podkreślił, że:

“Medale nie stanowią żadnego podsumowania, to tylko wskazanie, że są Państwo tymi, o których śmiało można powiedzieć, iż tę niepodległą, suwerenną i wolną Polskę swoją działalnością budowali i budują. Ogromnie jestem Państwu za to wdzięczny”.

Siostra Michaela o medalu
Gdy otrzymałam odznaczenie z rąk Pana Prezydenta, przyszły mi na myśl dwa zdania św. Jana Pawła II. Pierwsze to: „Wolność jest nam dana i zadana”. Zastanowiłam się „co to dla mnie znaczy, ten dar wolności – dany i zadany?” Tak sobie myślę, że misja hospicyjna polega właśnie na przekazywaniu i umacnianiu wolności. Robimy wszystko, by każdy z tych, którym posługujemy mógł być wolny we wszystkich przestrzeniach swojego życia: w sferze duchowej, psychicznej, somatycznej, rodzinnej… w każdej. W hospicjum, na tym – jak to nazywamy – moście do nieba, robimy wszystko, by nikt nie pozostał zniewolony grzechem, wielopłaszczyznową słabością, nieporadnością i samotnością. To nasze zadanie. Druga myśl polskiego papieża, która do mnie przyszła skłoniła mnie do pochylenia się w kierunku mojej Ojczyzny: „Ta ziemia to moja matka”. Pragnę, by była szczęśliwa, rozkwitała, by została uwolniona ze wszystkich duchowych zniewoleń i wyleczona ze wszystkich historycznych ran. Po prostu ją kocham i jej służę a w niej tej wiecznej Ojczyźnie – powiedziała s. Michaela Rak.

W hospicjum, na tym – jak to nazywamy – moście do nieba, robimy wszystko, by nikt nie pozostał zniewolony grzechem, wielopłaszczyznową słabością, nieporadnością i samotnością. To nasze zadanie.

Drużyna Dobra
Razem z siostrą Michaelą Rak medalem odznaczeni zostali: działacz opozycji demokratycznej w PRL, prezes Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich Jan Abgarowicz; prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Anna Bando; żołnierz Armii Krajowej, represjonowany po wojnie gen. Tadeusz Bieńkowicz; aktorka, która tworzyła programy muzyczne i spektakle m.in. dla Studenckiego Teatru Satyryków STS Stanisława Celińska-Mrowiec; przewodniczący polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło; podróżnik Aleksander Doba; działacz opozycji demokratycznej w PRL, dziennikarz Jerzy Jachowicz; zaangażowany w udzielanie pomocy socjalnej i medycznej ocalałym z Holokaustu Marian Kalwary; polarnik i podróżnik Marek Kamiński; żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej i AK, działacz opozycji demokratycznej w PRL Janusz Kamocki; tenor Ryszard Karczykowski; restaurator, działacz społeczny i charytatywny Jan Kościuszko oraz dyrektor Biura Programu „Niepodległa” Jan Kowalski. Odznaczenia odebrali również: aktorka, piosenkarka, artystka kabaretowa Barbara Krafft-Seidner; kolarz, działacz sportowy Czesław Lang; kompozytor, wokalista, współzałożyciel m.in. zespołów Kultura, Izrael i Houk Dariusz Malejonek; dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski; satyryk, artysta kabaretowy, twórca m.in. Kabaretu pod Egidą Jan Pietrzak; pisarz, publicysta o. Jacek Salij; lekarz audiolog i foniatra prof. Henryk Skarżyński; muzyk, kompozytor Józef Skrzek; historyk, kierownik archiwum Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Władysława Sikorskiego w Londynie Andrzej Suchcitz; kierujący pracami ekshumacyjnymi m.in. w Kwaterze na „Łączce” prof. Krzysztof Szwagrzyk; współtwórczyni Muzeum Książki Artystycznej Jadwiga Tryzno; wydawca książek artystycznych Janusz Tryzno; przedsiębiorca, współzałożyciel Ceramiki Tubądzin Andrzej Wodziński oraz żołnierz misji zagranicznych, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego kpt. Piotr Żemojtel.

Przemówienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy:

Szanowny Panie Marszałku,
Szanowni Państwo Ministrowie,
Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,
ale przede wszystkim Czcigodni Drodzy Odznaczeni!

Ogromnie się cieszę, że zbliżając się ku końcowi roku stulecia odzyskania niepodległości – 2018 – możemy cały ten cykl długich, kilkuletnich obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości, w tym formowania się granic II Rzeczypospolitej, uczcić także tą właśnie uroczystością, w czasie której miałem zaszczyt i przyjemność wręczyć medale ustanowione przez Sejm i Senat z mojej inicjatywy – Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości nawiązujące do odznaczenia ustanowionego w II Rzeczypospolitej, wręczanego wtedy, w 1928 roku, Medalu Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości.

Były to medale dla ludzi zasłużonych dla tamtych lat, dla odbudowy niepodległego, suwerennego polskiego państwa, dla walki o to państwo, ale też dla jego tworzenia. W polskich domach bardzo często te medale są do dziś obok Krzyży i Medali Niepodległości, obok wojennego Orderu Virtuti Militari i innych odznaczeń, które II Rzeczpospolita przyznawała – są powodem do rodzinnej dumy. A przede wszystkim są dowodem pamięci o tamtych czasach i tamtym wielkim okresie, gdy po 123 latach zaborów kolejnemu pokoleniu naszych mężnych dziadków i pradziadków, czasem prapradziadków, udało się Polskę odzyskać. Coś, w co wielu ludzi już przecież nie wierzyło.

Cieszę się ogromnie, że dzisiaj mogę te nowo ustanowione – ale można powiedzieć, że w jakimś sensie odnowione – Medale Odzyskanej Niepodległości Państwu wręczyć. Przedstawicielom bardzo różnych środowisk, różnych dziedzin życia: twórczości, kultury, nauki, sportu, ale także walki o wolną, suwerenną i niepodległą Polskę. Że mogę Państwu te medale wręczyć, dziękując za wspaniały dorobek Państwa życia, za wszystko, co Państwo czynią dla Polski, bliźnich, dla rozsławiania Polski na świecie, tworzenia polskiej kultury, dla rozbudowywania polskiej nauki czy też po prostu za działalność dla zwykłych ludzi, bardzo często biednych, będących w trudnej sytuacji. Bardzo serdecznie za to dziękuję.

Medale nie stanowią żadnego podsumowania, to tylko wskazanie, że są Państwo tymi, o których śmiało można powiedzieć, iż tę niepodległą, suwerenną i wolną Polskę swoją działalnością budowali i budują. Ogromnie jestem Państwu za to wdzięczny. Cieszę się, że na tyle różnych sposobów możemy czcić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ogromnie się z tego cieszę.

Powiem tak na marginesie: byłem wczoraj w Kościanie, spotkałem się z mieszkańcami i lokalnymi władzami. Proszę sobie wyobrazić, że w tym niewielkim, średniej wielkości wielkopolskim mieście zostały w tym roku zorganizowane cztery duże wydarzenia właśnie po to, by uczcić stulecie odzyskania niepodległości. Bardzo różne: był rajd rowerowy i odsłaniano tablicę, była wystawa i specjalne spotkanie, w tym – wczoraj ze mną, także nawiązujące do bliskiego już stulecia powstania wielkopolskiego.

Ale przede wszystkim jedno wydarzenie było dla mnie szczególnie istotne: wystawa, którą odsłonięto na 11 listopada, pokazująca dokonania dla odzyskania przez Polskę niepodległości osób ze środowiska lokalnego, czyli właśnie dziadków i pradziadków dzisiejszych mieszkańców Kościana – ze zdjęciami i dokumentami lokalnych bohaterów odzyskania przez Polskę niepodległości. Bo tak właśnie chciałbym, żebyśmy to stulecie odzyskania niepodległości czcili.

Wiem, że przynajmniej niektórzy z Państwa także przyczyniają się do tego, że obchody rocznicowe tak wyglądają – że ludzie dowiadują się o swoich sąsiadach, o dziadkach swoich znajomych, że oni także brali udział w bojach o odzyskanie niepodległości, w budowaniu II Rzeczypospolitej, w tworzeniu struktur odradzającego się państwa. Bardzo się z tego cieszę i ogromnie Państwu za to dziękuję, bo wnieśli i wnoszą Państwo nieoceniony wkład w budowanie wolnej, niepodległej Polski – jestem za to ogromnie wdzięczny. Cieszę się, że poprzez te medale mogłem Państwu w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej za to podziękować.

Dziękuję.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

Źródła: KPRP / prezydent.pl / TVP Info / Fundacja Aniołów Miłosierdzia
Zdjęcia: KPRP / Fundacja Aniołów Miłosierdzia

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com