Orszak Trzech Króli dla hospicjum w Wilnie

Orszak Trzech Króli postanowił w tym roku wesprzeć hospicjum na Litwie, dla dzieci i dorosłych założone przez s. Michaelę Rak. “Chcąc zgodnie ze wskazaniami Ojca Świętego miłosiernie służyć Jezusowi w najbardziej potrzebujących pragniemy wspomóc hospicjum” – podkreślają organizatorzy Orszaku.

„Żłóbek jest zachętą do „odczuwania”, „dotknięcia” ubóstwa, które Syn Boży wybrał dla siebie. Jest to wezwanie, aby Go spotkać i miłosiernie Mu służyć w najbardziej potrzebujących braciach i siostrach” – pisze Papież Franciszek w Liście Apostolskim Admirabile Signum. Dlatego tegoroczny Orszak Trzech Króli postanowił wspomóc Betlejem Miłosierdzia – pierwsze hospicjum dla dzieci na Litwie.

Tegoroczny Orszak Trzech Króli skupia się szczególnie na żłóbku Nowonarodzonego. Hasło „W jasełkach leży” podkreśla miejsce, w którym po narodzeniu został złożony Zbawiciel. Jasłem dawniej nazywano żłób, w którym w Betlejemskiej Szopce widzimy Zbawiciela. Chcąc zgodnie ze wskazaniami Ojca Świętego miłosiernie służyć Jezusowi w najbardziej potrzebujących pragniemy wspomóc inicjatywę, która zrodziła się na Litwie w miejscu, gdzie został namalowany pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego – podkreślają organizatorzy Orszaku.

Samo miejsce nazywane jest Mostem do Nieba czy właśnie Betlejem Miłosierdzia i okazuje miłosierdzie śmiertelnie chorym dorosłym i dzieciom oraz ich rodzinom pozwalając przeżyć czas choroby godnie, w otoczeniu troszczących się osób, u boku Miłosiernego. Zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli do wspierania modlitwą i datkami pierwszego na Litwie hospicjum – dodają.

Pasterze i Mędrcy w Betlejemskiej Grocie doświadczyli miłości – mówi siostra Michaela Rak, założycielka jedynego na Litwie Hospicjum. Chcemy, aby każdy, kto do nas trafi, mógł doświadczyć prawdziwej miłości, a innej miłości niż ta darmowa nie ma. Wszyscy pacjenci Mostu do Nieba – pierwszego hospicjum na Litwie są otaczani darmową opieką. Aby zapewnić im tę opiekę potrzebna jest nasza pomoc. Orszak Trzech Króli dziś wspiera Most do Nieba – jedyne Hospicjum na Litwie, dla dzieci i dorosłych – dodaje.

Hospicjum znajduje się w miejscu gdzie został namalowany Obraz Jezusa Miłosiernego

Hospicjum im. Bł. Księdza Michała Sopoćki jest pierwszym i jak dotąd jedynym hospicjum dla dzieci i dorosłych na Litwie. Założyła je w 2009 r. Polka, Siostra Michaela Rak. Na początku działało tylko hospicjum domowe. Od 2012 roku pierwszych chorych przyjęło hospicjum stacjonarne dla dorosłych, a od 2020 roku do nowego budynku przyjęto pierwsze dzieci. Wszyscy chorzy otoczeni są darmową opieką. Hospicjum ma 16 miejsc dla dorosłych i 12 miejsc dla dzieci. Pracuje tam ponad 70 specjalistów. Instytucja rocznie pomaga ponad 400 chorym i ich rodzinom.

Koszt jej utrzymania przekracza rocznie 7,5 mln złotych. Hospicjum, które nazywane jest Betlejem Miłosierdzia, a także Ambasadą Dobra lub Mostem do Nieba usytuowane jest w miejscu, gdzie został namalowany Obraz Jezusa Miłosiernego. Siostra Michaela, będąca dyrektorem placówki, przyjmuje chorych niezależnie od statusu społecznego, pochodzenia, języka czy wyznawanej wiary, wszystkim okazując jednakową miłość. Na pytanie, dlaczego korzystanie z pomocy Hospicjum jest darmowe, Siostra Michaela odpowiada: „innej miłości niż ta darmowa nie ma”. Hospicjum i działania Siostry Michaeli wspiera polska Fundacja Aniołów Miłosierdzia, która powstała na prośbę Siostry i zbiera środki na utrzymanie wileńskiego hospicjum.

Można pomóc hospicjum poprzez stronę www.mostdonieba.pl, a także organizując zbiórki w swoich parafiach, szkołach i firmach, czy przekazując 1,5% w PIT na rzecz Fundacji Aniołów Miłosierdzia, która pomaga utrzymać wileńskie hospicjum działając w Polsce.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com