Ballady i romanse w Wilnie – kolejny koncert TVP dla hospicjum!

W poniedziałek, 15 sierpnia w Wilnie, odbędzie się wyjątkowy koncert „Ballady i Romanse”, który upamiętni Rok Polskiego Romantyzmu oraz dwusetną rocznicę ukazania się, w tym właśnie mieście, „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. W jego trakcie trwać będzie zbiórka na utrzymanie jedynego hospicjum dla dzieci i dorosłych na Litwie. Organizatorami wydarzenia są TVP Polonia, TVP Wilno i TVP Kultura. Przedsięwzięcie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Prezydenta Republiki Litewskiej Gitanasa Nausėdy.

Dla podkreślenia międzynarodowego charakteru widowiska, do udziału w koncercie zaproszono artystów z Litwy, Ukrainy i Białorusi. Polskę reprezentować będzie Marta Zalewska, wokalistka, multiinstrumentalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Z tej okazji przygotowała wyjątkowy repertuar, oparty na poezji polskiego wieszcza narodowego, Adama Mickiewicza. Zaprezentuje m.in. adaptację muzyczną takich utworów literackich jak: „Do przyjaciół”, „Rękawiczka”, czy „Wielka Improwizacja”. W trakcie koncertu wystąpią także: polsko-ukraiński zespół Zazula, Merūnas Vitulskis z Litwy oraz Pit Pawlaw z Białorusi.

Wydarzenie organizowane jest w ramach Roku Romantyzmu Polskiego w Wilnie – mieście, w którym 200 lat temu zostały, po raz pierwszy, wydane „Ballady i romanse”. Dzieło to wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce i na stałe wpisało się do historii literatury.

Organizatorzy koncertu zwracają uwagę na szczególną wagę tej inicjatywy, która w kontekście aktualnych wydarzeń międzynarodowych, wyraża solidarność krajów Europy Środkowo-Wschodniej, opartą na ugruntowanych więzach kulturowych pomiędzy narodami. Podkreślają jednocześnie, że wydarzenie przyczyni się do upowszechniania dziedzictwa narodowego, w tym wspólnej dla Polski i Litwy historii, kultury i sztuki. Będzie również okazją do przypomnienia dorobku twórców epoki romantyzmu, a także do świętowania trzeciej rocznicy utworzenia kanału Telewizji Polskiej – TVP Wilno. Data wydarzenia będzie także okazją do przypomnienia o kolejnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.

„Ballady i romanse” wracają do swojego rodzimego miasta. Chciałbym, aby w trakcie koncertu zabrzmiały te języki, które ukształtowały wyobraźnię Adama Mickiewicza – powiedział Mateusz Matyszkowicz, Członek Zarządu Telewizji Polskiej S.A.

Koncert „Ballady i Romanse” odbędzie się w poniedziałek, 15 sierpnia na dziedzińcu Starego Arsenału w Wilnie o godz. 21:00 (czasu litewskiego).
Transmisja koncertu w TVP Polonia, TVP Wilno oraz TVP Kultura o godz. 20:00 (czasu polskiego).

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com